The Clarksville-Montgomery County Convention & Visitors Bureau announces dates for the 7th annual Rivers & Spires Festival to take place on April 16, 17, and18. This internationally-award winning festival will take place on the streets of Historic Downtown Clarksville.
Attracting over 25,000 people in 2008, the Rivers & Spires Festival is a free festival. No admission is charged and most activities are available at no charge. Five stages of entertainment will feature every genre of music from Country to Christian, Rock to Hip Hop, and everything in between.
Rivers & Spires Festival is designed for the entire family. Activities include an International StreetFest, Kidz Zone, teen area, classic cars and Corvettes, arts & crafts, Quilts of the Cumberland, Jazz .n Wine, Songwriters Showcase, an Adventure Race, Last Band Standing, cooking shows, boutique shopping, festival food, and military appreciation events.
New acts for 2009 feature the NOJOE.S Clown Circus in the Kidz Zone, New Odyssey . a jukebox tribute band, Mariachi Band Zelaya in the International StreetFest, and John Michael Montgomery, whose No.1 Hits include “I Swear,” “I Love the Way You Love Me,” and “SOLD (The Grundy County Auction Incident).” He will headline the country stage on Saturday, April 18.
Schedule of Events
Thursday, April 16 |
|||
4:30 pm | “Can Creations Challenge” | Public Square Stage | |
5:15 pm | “APSU Faculty’s Got Talent” | Public Square Stage | |
6:30 pm | Josh LaCount Band | Public Square Stage | |
8:00 pm | Andy Grammer | Public Square Stage | |
9:00 pm | Jason Reeves | Public Square Stage | |
Friday, April 17 |
|||
5:30 pm | Daniel Smith | Strawberry Alley Stage | |
5:30 pm | The Tim Lynch Band | Third N Main Street Stage | |
5:30 pm | Trinity Episcopal Church Courtyard Performers | Trinity Front Steps | |
6:00 pm | Ballet Folklorico Viva Panama | Courthouse Stage | |
6:00 pm | NoJoes Clown Circus | Kidz Zone | |
6:30 pm | The Groovefellas | Public Square Stage | |
6:30 pm | Alo O Matai-Samoan Dancers | Courthouse Stage | |
6:30 pm | Martyr to Minus | Third N Main Street Stage | |
7:00 pm | Sgt.1st Class Jamie Buckley-U.S. Army | Strawberry Alley Stage | |
7:00 pm | Remedy Drive | Christian Stage | |
7:00 pm | Clarksville/Ft. Campbell Judo, Jujitsu, Aikid | Courthouse Stage | |
7:00 pm | U2charist | Trinity Front Steps | |
7:30 pm | Little Mexico & Latin Folklore |
Courthouse Stage | |
7:30 pm | Kris Bell | Third N Main Street Stage | |
8:00 pm | Mariachi Band Zelaya | Courthouse Stage | |
8:00 pm | The WannaBeatles |
Public Square Stage | |
8:00 pm | Nevertheless | Christian Stage | |
8:00 pm | NoJoes Clown Circus | Kidz Zone | |
8:30 pm | Sammie Moore Band | Strawberry Alley Stage | |
8:30 pm | The Cold Stares | Third N Main Street Stage | |
9:00 pm | New Odyssey | Public Square Stage | |
9:00 pm | The Afters | Christian Stage | |
9:30 pm | Atomic Blonde | Third N Main Street Stage | |
Saturday, April 18 |
|||
10:00 am | Stars Dance Studio | Courthouse Stage | |
10:00 am | Corvettes on the Cumberland | Second and Main Sts. | |
10:00 am | Memory Lane Cruisers | Commerce St./Planters Bank Lot | |
10:30 am | Christys Dance Connection | Courthouse Stage | |
10:30 am | CHES Honor Choir | Strawberry Alley Stage | |
10:30 am | CHES Honor Dance Team | Strawberry Alley Stage | |
10:30 am | It Came from Outer Space | Customs House Museum | |
11:00 am | Sango Elementary Honor Choir | Strawberry Alley Stage | |
11:00 am | Undivided | Christian Stage | |
11:00 am | Natalie’s Dance Network | Courthouse Stage | |
11:00 am | Filipino-American International Association | International Streetfest Cooking Show | |
11:00 am | Lana’s Dance Center | Third N Main Street Stage | |
11:30 am | Showtime Dance Studio | Courthouse Stage | |
11:30 am | MCES Honor Choir | Strawberry Alley Stage | |
11:30 am | Passenger Creek | Third N Main Street Stage | |
12:00 pm | Rustin Statler | Third Street Stage | |
12:00 pm | JJ Kent-Lakota Indian | Courthouse Stage | |
12:00 pm | All In One | Christian Stage | |
12:00 pm | Teen Singers, Percussion Ensemble, Flute Choi | Strawberry Alley Stage | |
12:00 pm | NoJoes Clown Circus | Kidz Zone | |
12:00 pm | Hui Hawai’i O Tenesi Hawaiian Civic Club | International Streetfest Cooking Show | |
12:15 pm | FireBreak Parade | Third N Main Street Stage | |
12:30 pm | Justin Mobley | Third Street Stage | |
12:30 pm | Ballet Folklorico Viva Panama | Courthouse Stage | |
12:45 pm | Godzkauze | Christian Stage | |
1:00 pm | Black Velvet | Public Square Stage | |
1:00 pm | New Panther Singers | Strawberry Alley Stage | |
1:00 pm | Baize Martial Arts Demo Team | Courthouse Stage | |
1:00 pm | Korean-American Association | International Streetfest Cooking Show | |
1:00 pm | Branon Jaggers | Artz Galore Stage | |
1:00 pm | Children’s Parade | Commerce Street | |
1:00 pm | Them | Customs House Museum | |
1:30 pm | Jezzebellies Belly Dance Troupe | Courthouse Stage | |
1:30 pm | Northeast High School Exit One Show CHoir | Strawberry Alley Stage | |
1:30 pm | Rustin Statler | Artz Galore Stage | |
1:30 pm | Rodeo Pony | Jazz N Wine | |
1:45 pm | Lydia Walker | Christian Stage | |
2:00 pm | Diana Pelham | Public Square Stage | |
2:00 pm | HGTV Host Cooking Show | Jazz N Wine | |
2:00 pm | El Toro Mexican Restaurant | International Streetfest Cooking Show | |
2:00 pm | Queen City Quartet | Strawberry Alley Stage | |
2:00 pm | SSF Submission Academy | Courthouse Stage | |
2:00 pm | Justin Mobley | Artz Galore Stage | |
2:00 pm | Hometown | Third N Main Street Stage | |
2:30 pm | Branon Jaggers | Third Street Stage | |
2:30 pm | NoJoes Clown Circus | Kidz Zone | |
2:30 pm | Korean-American Association Dancers | Courthouse Stage | |
2:30 pm | Victoria Mars | Artz Galore Stage | |
2:45 pm | Rodeo Pony | Jazz N Wine | |
2:45 pm | Appleyard | Christian Stage | |
3:00 pm | Lucas Hoge | Public Square Stage | |
3:00 pm | The Next Level | Strawberry Alley Stage | |
3:00 pm | Olive Garden Italian Restaurant | International Streetfest Cooking Show | |
3:00 pm | Robert L. Jordan, Amber Guzman & Valerie de l | Courthouse Stage | |
3:00 pm | Godzilla | Customs House Museum | |
3:00 pm | EREBUS | Third N Main Street Stage | |
3:00 pm | Melika McClendon | Third Street Stage | |
3:15 pm | Red River Breeze | Courthouse Stage | |
3:30 pm | APSU Chef Wendell Henley | Jazz N Wine | |
3:30 pm | Ben Wilson | Third Street Stage | |
3:45 pm | Hui Hawai`i O Tenesi, Hawaiian Civic Club | Courthouse Stage | |
3:45 pm | Making Malorie | Christian Stage | |
4:00 pm | Number Seven | Strawberry Alley Stage | |
4:00 pm | J.D. Shelburne | Public Square Stage | |
4:00 pm | Torero’s Fine Mexican Restaurant | International Streetfest Cooking Show | |
4:00 pm | Victoria Mars | Third Street Stage | |
4:00 pm | Chasing Layne | Third N Main Street Stage | |
4:15 pm | Rodeo Pony | Jazz N Wine | |
4:30 pm | NoJoes Clown Circus | Kidz Zone | |
4:30 pm | Peng Lai Martial Arts School | Courthouse Stage | |
4:45 pm | Jamie Worley Band | Christian Stage | |
5:00 pm | Floord | Public Square Stage | |
5:00 pm | Jade Dragon Chinese Restaurant | International Streetfest Cooking Show | |
5:00 pm | Gourmet Diet Cooking with Erica | Jazz N Wine | |
5:00 pm | KNAPSACKHEROES | Third N Main Street Stage | |
5:15 pm | Z-Soul | Strawberry Alley Stage | |
5:15 pm | 2Divine | Courthouse Stage | |
5:45 pm | Nitengale | Christian Stage | |
6:00 pm | Ben Wilson | Jazz N Wine | |
6:00 pm | Edelweiss Cafe | International Streetfest Cooking Show | |
6:00 pm | The Anythings | Third N Main Street Stage | |
6:15 pm | Brandi Thornton | Public Square Stage | |
6:30 pm | Jimmy Melton | Underground Songwriters Stage | |
6:30 pm | Wynn Varble | Underground Songwriters Stage | |
6:30 pm | Operation Rising Star Live Tour |
Courthouse Stage | |
6:30 pm | Phil O’Donnell | Underground Songwriters Stage | |
6:30 pm | SGT Rodney Watts | Courthouse Stage | |
6:30 pm | Capt. April McDonald | Courthouse Stage | |
6:30 pm | Fatima McElveen | Courthouse Stage | |
6:45 pm | Tina Brown Band | Strawberry Alley Stage | |
6:45 pm | Alan’s Folly | Christian Stage | |
7:30 pm | Clarksville Five | Jazz N Wine | |
7:45 pm | Nine Lashes | Christian Stage | |
8:00 pm | KingBilly | Public Square Stage | |
8:15 pm | Hypertension | Strawberry Alley Stage | |
8:45 pm | The Opposed | Christian Stage | |
9:00 pm | John Michael Montgomery | Public Square Stage | |
9:45 pm | O.A.T.H. |
Christian Stage |