67.9 F
Clarksville
Wednesday, May 25, 2022
HomeNewsRivers & Spires Festival

Rivers & Spires Festival

2009 Rivers and Spires PosterThe Clarksville-Montgomery County Convention & Visitors Bureau announces dates for the 7th annual Rivers & Spires Festival to take place on April 16, 17, and18. This internationally-award winning festival will take place on the streets of Historic Downtown Clarksville.

Attracting over 25,000 people in 2008, the Rivers & Spires Festival is a free festival. No admission is charged and most activities are available at no charge. Five stages of entertainment will feature every genre of music from Country to Christian, Rock to Hip Hop, and everything in between.

Rivers & Spires Festival is designed for the entire family. Activities include an International StreetFest, Kidz Zone, teen area, classic cars and Corvettes, arts & crafts, Quilts of the Cumberland, Jazz .n Wine, Songwriters Showcase, an Adventure Race, Last Band Standing, cooking shows, boutique shopping, festival food, and military appreciation events.

New acts for 2009 feature the NOJOE.S Clown Circus in the Kidz Zone, New Odyssey . a jukebox tribute band, Mariachi Band Zelaya in the International StreetFest, and John Michael Montgomery, whose No.1 Hits include “I Swear,” “I Love the Way You Love Me,” and “SOLD (The Grundy County Auction Incident).” He will headline the country stage on Saturday, April 18.

The 2008 Rivers and Spires Festival
The 2008 Rivers and Spires Festival

Schedule of Events

Thursday, April 16

4:30 pm “Can Creations Challenge” Public Square Stage
5:15 pm “APSU Faculty’s Got Talent” Public Square Stage
6:30 pm Josh LaCount Band Public Square Stage
8:00 pm Andy Grammer Public Square Stage
9:00 pm Jason Reeves Public Square Stage

Friday, April 17

5:30 pm Daniel Smith Strawberry Alley Stage
5:30 pm The Tim Lynch Band Third N Main Street Stage
5:30 pm Trinity Episcopal Church Courtyard Performers Trinity Front Steps
6:00 pm Ballet Folklorico Viva Panama Courthouse Stage
6:00 pm NoJoes Clown Circus Kidz Zone
6:30 pm The Groovefellas Public Square Stage
6:30 pm Alo O Matai-Samoan Dancers Courthouse Stage
6:30 pm Martyr to Minus Third N Main Street Stage
7:00 pm Sgt.1st Class Jamie Buckley-U.S. Army Strawberry Alley Stage
7:00 pm Remedy Drive Christian Stage
7:00 pm Clarksville/Ft. Campbell Judo, Jujitsu, Aikid Courthouse Stage
7:00 pm U2charist Trinity Front Steps
7:30 pm Little Mexico & Latin Folklore
Courthouse Stage
7:30 pm Kris Bell Third N Main Street Stage
8:00 pm Mariachi Band Zelaya Courthouse Stage
8:00 pm The WannaBeatles
Public Square Stage
8:00 pm Nevertheless Christian Stage
8:00 pm NoJoes Clown Circus Kidz Zone
8:30 pm Sammie Moore Band Strawberry Alley Stage
8:30 pm The Cold Stares Third N Main Street Stage
9:00 pm New Odyssey Public Square Stage
9:00 pm The Afters Christian Stage
9:30 pm Atomic Blonde Third N Main Street Stage

Saturday, April 18

10:00 am Stars Dance Studio Courthouse Stage
10:00 am Corvettes on the Cumberland Second and Main Sts.
10:00 am Memory Lane Cruisers Commerce St./Planters Bank Lot
10:30 am Christys Dance Connection Courthouse Stage
10:30 am CHES Honor Choir Strawberry Alley Stage
10:30 am CHES Honor Dance Team Strawberry Alley Stage
10:30 am It Came from Outer Space Customs House Museum
11:00 am Sango Elementary Honor Choir Strawberry Alley Stage
11:00 am Undivided Christian Stage
11:00 am Natalie’s Dance Network Courthouse Stage
11:00 am Filipino-American International Association International Streetfest Cooking Show
11:00 am Lana’s Dance Center Third N Main Street Stage
11:30 am Showtime Dance Studio Courthouse Stage
11:30 am MCES Honor Choir Strawberry Alley Stage
11:30 am Passenger Creek Third N Main Street Stage
12:00 pm Rustin Statler Third Street Stage
12:00 pm JJ Kent-Lakota Indian Courthouse Stage
12:00 pm All In One Christian Stage
12:00 pm Teen Singers, Percussion Ensemble, Flute Choi Strawberry Alley Stage
12:00 pm NoJoes Clown Circus Kidz Zone
12:00 pm Hui Hawai’i O Tenesi Hawaiian Civic Club International Streetfest Cooking Show
12:15 pm FireBreak Parade Third N Main Street Stage
12:30 pm Justin Mobley Third Street Stage
12:30 pm Ballet Folklorico Viva Panama Courthouse Stage
12:45 pm Godzkauze Christian Stage
1:00 pm Black Velvet Public Square Stage
1:00 pm New Panther Singers Strawberry Alley Stage
1:00 pm Baize Martial Arts Demo Team Courthouse Stage
1:00 pm Korean-American Association International Streetfest Cooking Show
1:00 pm Branon Jaggers Artz Galore Stage
1:00 pm Children’s Parade Commerce Street
1:00 pm Them Customs House Museum
1:30 pm Jezzebellies Belly Dance Troupe Courthouse Stage
1:30 pm Northeast High School Exit One Show CHoir Strawberry Alley Stage
1:30 pm Rustin Statler Artz Galore Stage
1:30 pm Rodeo Pony Jazz N Wine
1:45 pm Lydia Walker Christian Stage
2:00 pm Diana Pelham Public Square Stage
2:00 pm HGTV Host Cooking Show Jazz N Wine
2:00 pm El Toro Mexican Restaurant International Streetfest Cooking Show
2:00 pm Queen City Quartet Strawberry Alley Stage
2:00 pm SSF Submission Academy Courthouse Stage
2:00 pm Justin Mobley Artz Galore Stage
2:00 pm Hometown Third N Main Street Stage
2:30 pm Branon Jaggers Third Street Stage
2:30 pm NoJoes Clown Circus Kidz Zone
2:30 pm Korean-American Association Dancers Courthouse Stage
2:30 pm Victoria Mars Artz Galore Stage
2:45 pm Rodeo Pony Jazz N Wine
2:45 pm Appleyard Christian Stage
3:00 pm Lucas Hoge Public Square Stage
3:00 pm The Next Level Strawberry Alley Stage
3:00 pm Olive Garden Italian Restaurant International Streetfest Cooking Show
3:00 pm Robert L. Jordan, Amber Guzman & Valerie de l Courthouse Stage
3:00 pm Godzilla Customs House Museum
3:00 pm EREBUS Third N Main Street Stage
3:00 pm Melika McClendon Third Street Stage
3:15 pm Red River Breeze Courthouse Stage
3:30 pm APSU Chef Wendell Henley Jazz N Wine
3:30 pm Ben Wilson Third Street Stage
3:45 pm Hui Hawai`i O Tenesi, Hawaiian Civic Club Courthouse Stage
3:45 pm Making Malorie Christian Stage
4:00 pm Number Seven Strawberry Alley Stage
4:00 pm J.D. Shelburne Public Square Stage
4:00 pm Torero’s Fine Mexican Restaurant International Streetfest Cooking Show
4:00 pm Victoria Mars Third Street Stage
4:00 pm Chasing Layne Third N Main Street Stage
4:15 pm Rodeo Pony Jazz N Wine
4:30 pm NoJoes Clown Circus Kidz Zone
4:30 pm Peng Lai Martial Arts School Courthouse Stage
4:45 pm Jamie Worley Band Christian Stage
5:00 pm Floord Public Square Stage
5:00 pm Jade Dragon Chinese Restaurant International Streetfest Cooking Show
5:00 pm Gourmet Diet Cooking with Erica Jazz N Wine
5:00 pm KNAPSACKHEROES Third N Main Street Stage
5:15 pm Z-Soul Strawberry Alley Stage
5:15 pm 2Divine Courthouse Stage
5:45 pm Nitengale Christian Stage
6:00 pm Ben Wilson Jazz N Wine
6:00 pm Edelweiss Cafe International Streetfest Cooking Show
6:00 pm The Anythings Third N Main Street Stage
6:15 pm Brandi Thornton Public Square Stage
6:30 pm Jimmy Melton Underground Songwriters Stage
6:30 pm Wynn Varble Underground Songwriters Stage
6:30 pm Operation Rising Star Live Tour
Courthouse Stage
6:30 pm Phil O’Donnell Underground Songwriters Stage
6:30 pm SGT Rodney Watts Courthouse Stage
6:30 pm Capt. April McDonald Courthouse Stage
6:30 pm Fatima McElveen Courthouse Stage
6:45 pm Tina Brown Band Strawberry Alley Stage
6:45 pm Alan’s Folly Christian Stage
7:30 pm Clarksville Five Jazz N Wine
7:45 pm Nine Lashes Christian Stage
8:00 pm KingBilly Public Square Stage
8:15 pm Hypertension Strawberry Alley Stage
8:45 pm The Opposed Christian Stage
9:00 pm John Michael Montgomery Public Square Stage
9:45 pm O.A.T.H.
Christian Stage
RELATED ARTICLES

Latest Articles